طراحی سایت
مبانی طراحی سایت بخش نهم
13/11/2016
طراحی سایت
جوملا و وردپرس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
14/11/2016
نمایش همه

آشنایی با واژگان هاست و دامین

طراحی سایت

در مواقعی که قصد طراحی سایت داشته باشید برای شما این سوال پیش خواهد امد که هاست یا دامین چیست و کاربرد آنها چگونه است و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

طراحی سایت؛ هاست

هاست به مقدار فضایی از یک سرور گفته می شود که برای در اختیار داشتن آن در مدت زمانی معین باید وجه پرداخت شود. سرور نیز به ابر کامپیوتری گفته می شود که به اینترنت پر سرعت متصل است و فایل های هاست شما در آن قرار می گیرند. این ابر کامپیوتر همیشه روشن است و در صورت قطع شدن ارتباطش با اینترنت سایت شما نیز از دسترس خارج شده و امکان بازدید از سایت شما وجود نخواهد داشت. زمان اتصال سرور به اینترنت که اصطلاحاً آپ تایم نامیده می شود یکی از مؤلفه های تبلیغی برای هاستینگ یا همان ارائه دهنده ی هاست و شرکت های طراحی سایت می باشد.

طراحی سایت؛ دامین

زمانی که قصد دارید به یک سایت دسترسی پیدا کنید باید آدرس فایل های موجود در سرور را از طریق مرورگر وارد کنید. این آدرس آی.پی نام دارد و از چهار عدد بین ۰ تا ۲۵۵ تشکیل شده است. برای نمونه، آی.پی سایت گوگل ۲۰۹٫۸۵٫۱۳۵٫۱۰۳ است. طبیعتاً به خاطر سپردن این اعداد علی الخصوص اگر با تعداد زیادی سایت سر و کار داشته باشیم بسیار دشوار است به همین دلیل به جای وارد کردن آی.پی دامین (domain) را وارد می کنید. دامین در واقع همان آدرس سایت می باشد. مانند:
https://www.limotorsh.com  طراحی سایت لیموترش
دامین شامل چهار قسمت اصلی می شود که هر کدام از آنها را برای شما به تفصیل بررسی خواهیم کرد. پروتکل: نوع فایل های رد و بدل شده میان سرور و کامپیوتر بازدیدکننده تا حدی توسط پروتکل قابل حدس زدن است. مثلاً http برای سایت های عادی و https برای سایت های مهم و محرمانه یا خرید اینترنتی. قسمت بعدی دامین، ساب دامین است. به این معنی که می توان با یک دامین هم زمان تعداد نا محدودی سایت را مدیریت کرد. به این صورت که دامین آن را برای سایت خود ست می کنید. نام سایت که به دلخواه و انتخاب شما هنگام خرید دامین انتخاب می کنید و اسم سایت شماست. در نهایت چهارمین قسمت دامین سطح بالا نامیده می شود. این بخش نشانگر فعالیت شماست و پیشنهاد می شود به خاطر شهرت دامین سطح بالای .com از آن استفاده کنید. البته دامین های سطح بالای دیگری نیز وجود دارد که چند مورد از آنها .net و .org و .ir می باشند.

طراحی سایت

در مورد انتخاب دامین مناسب برای طراحی سایت باید نکاتی را رعایت کرد. از جمله اینکه دامین باید در ذهن ماندگار باشد تا بازدیدکننده به آسانی آن را به خاطر بسپرد و به سایت شما برگردد. در صورتی که دامین مد نظر شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشد ممکن است نیاز باشد هزینه بیشتری پرداخت کنید. نکته بعدی این است که بسیاری از افراد .com را تنها دامین موجود می دانند و در انتهای بسیاری از اسامی این دامین سطح بالا را اضافه می کنند و بهتر است این دامین ها را در اولویت قرار دهیم. البته سایر دامین های مشهور و دامین های خاص هر کشور(مثلاً .ir برای ایران) نیز جایگاه خود را دارند. استفاده از غلط املایی یکی دیگر از مواردی است که باید توجه کرد. جا انداختن حروفی از کلمات که سایت مشهوری می باشد می تواند ترافیک قابل توجی را از سایت شما کم و یا به آن بیفزاید. بهتر است در صورتی که امکان دارد سایر پیوندها را ثبت کنید و دامین شما تا جای امکان کوتاه تر و به یاد ماندنی تر باشد. استفاده از خط تیره کاری اشتباه در ثبت دامین است و از آن پرهیز کنید. البته استفاده از اعداد هم به جز در صورتی که قرار است محتوایی در سایت شما را منتقل کند پیشنهاد نمی شود. آخرین نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که دامین شما برای تبلیغات نیز مناسب باشد. یک دامین بی معنی و طولانی اصلا برای تبلیغات مناسب نیست.