نموه کد طراحی سایت
راهنمای بازبینی طراحی سایت
۰۶/۰۱/۱۳۹۸
اصطلاحات طراحی سایت
معیار های انتخاب شرکت طراحی سایت
۰۶/۰۱/۱۳۹۸
نمایش همه

استفاده از فضای منفی طراحی سایت

طراحی نرم افزار

طراحی سایت

طراحی سایت  طراحی وب سایت  طراحی سایت تهران

استفاده از فضای منفی طراحی سایت در طراحی سایت فضای منفی مانند فضای سفید در کاغذ هنگام چاپ است هنگامی که در محتوای کاغذ خود بخشی را سفید گذاشته باشیم هنگام چاپ هم آن قسمت سفید خواهد بود فضای منفی در طراحی سایت به آن بخش که دارای رنگ های یک پارچه در وب سایت است فضای منفی می گویند در حقیقت فاصله بین عناصر و آیکن ها و… یک صفحه در سایت را فضای منفی می گویند .بسیاری از طراحان سایت اعتقاد دارند هر چه بیشتر از فضای منفی در طراحی سایت استفاده شود بیشتر جلب توجه می کند و کاربر و بیننده را بیشتر جذب وب سایت می کند می توان گفت فضای منفی در طراحی سایت تکنیک کاربردی برای انتقال بیشترین مفاهیم با کمترین اطلاعات است.

 

طراحی سایت

نقش فضای منفی در طراحی سایت

با توجه به این موضوع که دو نوع فضا در طراحی سایت وجود دارد فضای منفی و فضای مثبت ،فضای مثبت به فضایی گفته می شود که در آن تصویر ، منوها ، متن و…در تشکیل صفح نقش دارند ، در صورتی که فضای منفی به فضایی گفته می شود که بین اجزا و عناصر باشد وبه کاربران در شناخت فضای مثبت کمک می کند. هدف از ایجاد فضای منفی توجه و تاکید به بخش خاصی از طراحی سایت است .هر چقدر از فضای منفی بیشتر استفاده کنیم وب سایت خود را هدفمند کرده ایم. راهنمای بازبینی طراحی سایت که از جدید ترین مقالات وب سایت لیموترش می باشد را نیز مطالعه نمایید.

 

تقسیم فضای منفی در طراحی سایت

فضای منفی به دو بخش کوچک (micro) و کلان (makro) تقسیم می شود .فضای منفی بخش کوچک که فضای مابین اجزای بسیار کوچک مانند متن ها و…است و فضای منفی بخش کلان که به فضای مابین اجزای بزرگ مانند هدر وفوتردر طراحی سایت  تقسیم می شود .در فضای منفی کوچک که باید در آن به مسایل فاصله و ارتفاع و خطوط هر پاراگراف توجه نمود به صورتی که صفحه طراحی سایت خیلی شلوغ نشود و کاربر وبازدیدد کننده از سایت با دید ن صفحه سر در گم نشود .با توجه به این موضوع که اعمال نکات کاربرد فضای منفی درطراحی سایت کار آسان نیست و ایجاد نظم بین مارگینگ و پادینگ یک صفحه به زمان ودقت فراوانی نیاز دارد . کاملا باید فضای منفی درطراحی سایت دقیق ترازفضای مثبت  باشد چرا که در فضای منفی سعی براین است که با کمترین عناصر بیشترین مطلب را انتقال دهیم .تقریبا مانند هدر سایت که با دیگر اجزای سایت مانند فوتر وکناره های سایت طراحی شده هماهنگی  وجود داشته باشدتا کاربران به راحتی قادر  به جستجو باشند .

 

طراحی سایت

استفاده متناسب از فضای منفی در طراحی سایت

استفاده از فضای منفی خوب است ولی استفاده بیش از حد از فضای منفی در طراحی سایت ممکن است تاثیر منفی ونامطلوبی را در سایت داشته باشد .چرا که استفاده بیش از حد ممکن است باعث نادیده گرفته شدن بخش مورد نظر شما باشد .به همین دلیل برای کارایی فضای منفی در طراحی سایت باید در استفاده از آن متعال بود .