هاست مناسب برای طراحی سایت
تعیین اهداف و کارکردها برای طراحی سایت
14/12/2016
طراحی صفحات سایت
مزایای تولید و طراحی صفحات سایت
14/12/2016
نمایش همه

بررسی تفاوت زبان برنامه نویسی JavaScript و Java در طراحی سایت

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

 

اگر از اشخاصی که در زمینه طراحی سایت و برنامه نویسی اطلاعات کافی ندارند راجع به تفاوت این دو زبان برنامه نویسی یعنی زبان برنامه نویسی JavaScript و Java بپرسید به این صورت پاسخ می دهند که زبان برنامه نویسی JavaScript به عنوان یکی از نسل های زبان برنامه نویسی Java به حساب می آید . این نظریه نه تنها کاملا اشتباه می باشد و تفاوت این دو زبان برنامه نویسی در حوزه طراحی سایت فراتر از این حرف ها می باشد .

تاریخچه زبان برنامه نویسی Java :

Java یک زبان برنامه نویسی در طراحی سایت می باشد که به صورت Object Oriented می باشد . این زبان برنامه نویسی به کمک یک interpreter می تواند در چندین سیستم عامل اجرا شود . شرکت Sub Microsystems طراح این زبان برنامه نویسی می باشد . هدف اصلی این شرکت از ایجاد زبان برنامه نویسی Java ، تولید زبانی با امکان تولید نرم افزار قابل استفاده روی پلتفرم های گوناگون بوده است .

تاریخچه زبان برنامه نویسی JavaScript :

تولید کننده زبان برنامه نویسی JavaScript شرکت Netspace می باشد . JavaScript یک زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود بلکه در اصل یک زبان اسکریپت نویسی می باشد . در JavaScript بر خلاف Java قابلیت تولید نرم افزار های استند الون وجود ندارد اما برای استفاده در انواع مرورگر ها بسیار مناسب و کاربردی می باشد .

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

برخی تفاوت های مهم زبان برنامه نویسی JavaScript و Java :

  • زبان برنامه نویسی JavaScript یک زبان اسکریپ نویسی شیء گرا محسوب می شود در صورتی که زبان برنامه نویسی Java یک زبان برنامه نویسی شیء گرا می باشد .
  • نرم افزار هایی که با استفاده از زبان Java نوشته شده اند قابل اجرا در مرورگر ها و ماشین های مجازی می باشند اما کد هایی تولید شده توسط JavaScript فقط و فقط امکان اجرا بر روی مرورگر ها را دارند .
  • برنامه هایی که توسط زبان برنامه نویسی Java تولید شده اند می بایست کامپایل گردند اما کد های زبان JavaScript تنها یک متن ساده می باشند که هیچ گونه نیازی به کامپایل ندارند . بلکه هر یک از این زبان های برنامه نویسی نیازمند پلاگین های متفاوتی برای اجرا می باشند .