طراحی سایت
از قابلیت های HTML5 و تأثیرات آن بر طراحی سایت چه می دانید؟
22/11/2016
طراحی سایت و توسعه وب سایت یکی نیستند بخش اول
24/11/2016
نمایش همه

طراحی وب سایت و توسعه وب سایت یکی نیستند بخش دوم

قابلیت استفاده

به قابلیت هایی که از دید کاربران سایت قابل دیدن است، قابلیت استفاده یک وب سایت می گویند. در طراحی سایت این قابلیت ها اکثراً شامل موارد آزمایشی نظیر موارد زیر است. آیا ظاهر سایت واقعا تصویری که می بایست نشان داده شود را نشان می دهد و منوهای سایت کاربر پسند است؟آیا منوهای سایت کاربر را به صفحاتی که صاحب سایت درخواست کرده بود، هدایت می کنند؟ و در نهایت اینکه سرعت بارگذاری سایت چقدر است و برنامه های قرار داده شده در آن به درستی عمل می کنند یا خیر. این موارد مواردی اسن که در طراحی سایت باید حتماً چک شوند. در نهایت پس از توضیحاتی که دادیم به قسمت اصلی و پاسخگویی به سوال عنوان می رسیم.

چه تفاوت هایی بین طراحی سایت و توسعه سایت وجود دارد

 

طراحی سایت

با مباحثی که مطرح شد باید اشاره کنیم که مباحث طراحی سایت و توسعه سایت به هم گره خورده و زمانی که بحث ساخت متن و تست کردن قابلیت استفاده سایت پیش می آید این مشکل بیشتر خود نمایی می کند. برخی از کارشناسان طراحی سایت می توانند تمامی این کارها را با یکدیگر انجام دهند ولی افراد عادی نهایت دو یا سه مورد از موارد یاد شده را قادرند انجام دهند. طراحی وب سایت شامل ساخت مطالب و قالب سایت است در حالیکه توسعه سایت همانگونه که اشاره کردیم شامل ساخت عملکرد سایت و آزمایش قابلیت استفاده آن است. کارشناسان طراحی سایت باید به ابزاری نظیر فتوشاپ و زبان HTML تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند طرح های مورد نظر خود را پیاده سازی کنند.
استفاده از انیمیشن و قالب سایت و طراحی آنها برای صفحات گوناگون سایت نیز از کارهایی است که طراحان سایت باید انجام دهند. کارشناس طراحی سایت ممکن است نیاز باشد بعضاً مطالب سایت ها را ویرایش کند و یا حتی دوباره نویسی کند. همچنینی آزمایش قابل استفاده بودن سایت و بررسی منوها و سرعت بارگذاری سایت نیز از کارهایی است که کارشناس طراحی سایت ممکن است انجام دهد. برنامه نویسان توسعه سایت، عملکردهای یک وب سایت را برنامه نویسی کرده، ولی تمام برنامه نویسی ها باید در چهارچوب HTML در صفحات جاسازی شوند و همینطور محتویات HTML می توانند درون برنامه ها جا سازی شوند.
توسعه دهندگان سایت، همچنین سایت را از لحاظ قابلیت استفاده کاربر نیز بررسی می کنند. و نهایتاً برنامه نویسان نیاز به داشتن دانش کافی در زمینه HTML را دارند. در هر صورت باید گفت که کارشناسان طراحی سایت و برنامه نویسان توسعه دهنده سایت باید در کنار یکدیگر به کار مشغول باشند.