طراحی سایت
مبانی طراحی سایت بخش چهارم
10/11/2016
طراحی سایت
مبانی طراحی سایت بخش ششم
12/11/2016
نمایش همه

مبانی طراحی سایت بخش پنجم

طراحی سایت

شیوه ها و اشتباهات رایج در طراحی سایت

در ادامه مباحث مربوط به مبانی و مراحل طراحی سایت به برخی از اشتباهاتی که در طراحی سایت ها به دفعات تکرار می شود اشاره می کنیم. برخی این شیوه های نادرست که باید از آن پرهیز کرد عبارتند از: استفاده کردن از موتورهای جستجوگر غیر منعطف، استفاده از صفحات پیمایشی عرضی و افقی که چندان مورد توجه کاربران نیست، متون و اندازه فونت ها باید به گونه ای باشد که برای همه قابل خواندن باشد و قابلیت تغییر اندازه فونت نیز در آن وجود داشته باشد، یکی دیگر از اشتباهات عدم وجود یکی از کلیدهای پر کاربرد برای کاربران یعنی کلید (back) است که برای هر صفحه ای نیاز است

از رابط گرافیکی غیر استاندارد حتی الامکان استفاده نکنید، ضعف آرشیو و استفاده از مطالب قدیمی، ایجاد پیوندهای متعدد برای رسیدن به صفحات هدف کاربر باعث دلزدگی کاربر می شود، در طراحی سایت جهت استفاده از امکاناتی نظیر چت و انجمن و دیگر امکانات پیشرفته نباید عجله کرد و قبل از موعد اقدام به استفاده از این برنامه ها نمود،گرافیک های سنگین باعث می شوند که صفحات با تاخیر بارگذاری شده و برای کاربر خسته کننده باشد،

وجود تبلیغات زیاد و نامشخص بودن هدف کلی سایت و موضوعی که سایت در جهت آن شکل گرفته از دیگر اشتباهاتی است که موجب می شود کاربران سایت را مورد توجه قرار ندهند، موارد دیگری نیز وجود دارند مانند نوار مرور طولانی و متون متحرک و آدرس های طولانی و پیچیده صفحات و نبود بخشی برای جستجو که همگی باعث کاهش اعتبار و ارزش طراحی سایت می گردند و باید از انجام آنها اجتناب کرد.

کاربرد هنر گرافیک کامپیوتری در طراحی سایت

یکی از مراحل با اهمیت و در بعضی مواقع مهمترین مرحله طراحی سایت، گرافیک است. ظاهر زیبا و ترکیب رنگ ها و هنر یک طراح گرافیک می تواند باعث شود که سایت برای کاربران بسیار چشم نواز باشد. با پیشرفت لحظه به لحظه ی صفحات وب و پدید آمدن سیستم های پیشرفته و استفاده از انیمیشن ها هنر گرافیک روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اهمیت روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

طراحی وب سایت

در طراحی سایت وقتی که به انتخاب رنگ ها می رسیم باید مواردی را مد نظر قرار دهیم. این موارد شامل اثر روانشناسی رنگ، قابلیت خواندن متون صفحات سایت و رنگ متمم رنگ های انتخابی برای پس زمینه، لینک ها و متون و غیره است. در مورد رنگ ها باید نکات زیر را در نظر گرفت: تأثیر فراوان رنگ ها در ثانیه های نخست مشاهده سایت بر روی احساسات کاربر، تأثیر رنگ در ترغیب کاربر به خرید از سایت، رنگ ها علاوه بر تشدید رفتار ما مقابل یک موضوع اثر خود را نیز در رفتار ما نشان می دهند، هر رنگی پیغام مخصوصی را به چشم بیننده ارسال می کند، هر چند رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی را می رسانند اما به صورت کلی معانی را دارند که در بخش بعدی مبانی طراحی سایت به آن ها خواهیم پرداخت.